kontakt@elixirium.pl

603 884 865

603 884 865

Tradycyjne ziołolecznictwo to metoda terapii medycyny alternatywnej a jej skuteczność działania opiera się na tradycji, doświadczeniu i obserwacji efektów. Produkty stosowane w ramach tradycyjnych terapii nie mają statusu leku roślinnego a ich skuteczność zależy od pory i miejsca zbioru, pogody oraz sposobu przetwarzania. Stąd dwa preparaty ziołowe oparte na tej samej recepturze mogą różnić się w swojej skuteczności, gdyż substancje czynne zawarte w surowcu mogą nie być jednolite jakościowo. Nieznany jest również poziom substancji odpowiadającej za proces terapeutyczny. Ta sama receptura ziołowa przygotowana zgodnie z założeniami fitoterapii uzyskuje powtarzalną skuteczność terapeutyczną gdyż zawartość substancji czynnych w surowcu jest standaryzowana i potwierdzona badaniami laboratoryjnymi. Opiera się zatem na przebadanym wyselekcjonowanym surowcu roślinnym pozyskiwanym często z upraw nadzorowanych pod kątem wegetacji rośliny, jej zbioru i przechowywania. Podsumowując fitoterapia posługuje się gotowym lekiem roślinnym o ukierunkowanym działaniu, powtarzalnym składzie fitochemicznym i precyzyjnym dawkowaniu zawartych w nim substancji czynnych.

Tradycyjne ziołolecznictwo, a nowoczesna fitoterapia

Działanie terapeutyczne ziół jest wielorakie. Oto kilka przykładów zastosowania roślin leczniczych.

Zioła moczopędne to m.in. bez dziki czarny, borówka brusznica, brzoza, chaber bławatek, dziurawiec zwyczajny, jasnota biała, koper ogrodowy, nawłoć pospolita.

Zioła napotne to m.in. fiołek trójbarwny, lipa, porzeczka czarna, rumianek pospolity.

Zioła nasenne to m.in. chmiel zwyczajny, kozłek lekarski, męczennica czy melisa

Zioła odkażające to m.in. marzanna wiosenna, macierzanka piaskowa, mięta pieprzowa, rumian szlachetny.

Zioła przeciwcukrzycowe to m.in. pokrzywa zwyczajna, rutwica lekarska, łopian, borówka czarna.

Zioła powlekające, śluzowe, wykrztuśne to m.in. babka lancetowata, lipa, dziewanna, podbiał pospolity, prawoślaz lekarski.

Zioła żółciopędne to m.in. berberys zwyczajny, glistnik jaskółcze ziele, krwawnik pospolity, mniszek lekarski, mięta pieprzowa, berberys zwyczajny.

Niezłe ziółko

Uzdrawianie ziołami to fascynujące połączenie współczesnej wiedzy, natury i tradycji. I chociaż zwykle słowo „lekarstwo” kojarzy się z apteką i lekarzem, to leki rosną przede wszystkim na łące albo w ogródku przy domu. Najlepsze i najskuteczniejsze właściwości lecznicze mają właśnie rośliny dziko rosnące w swoim naturalnym środowisku. O ile medycyna alopatyczna wygasza objawy schorzeń i niesie pomoc w nagłych przypadkach o tyle zioła dostarczają zasobów do zmian na poziomie komórkowym, pobudzając siły odpornościowe, wzmacniając i odbudowując chore narządy.

Do wyrobu preparatów ziołowych wykorzystuje się kwiaty, pączki, liście, ziele, owoce i nasiona, korzenie i pędy oraz korę. Przygotowuje się napary, odwary, wyciągi, maceraty, nalewki, syropy, octy aromatyczne, wina lecznicze, oleje lecznicze czy syropy. Nowoczesne postaci ziół to ekstrakcja czystych substancji o znanych parametrach fizykochemicznych i udokumentowanych właściwościach leczniczych.

Właściwości chemiczne roślin uwarunkowane są zawartością substancji czynnych. Do podstawowych z nich należą związki cukrowe, glikozydy, alkaloidy, garbniki, antrazwiązki, saponiny, gorczyce, flawonoidy, antocyjany, kumaryny czy olejki eteryczne.

UMÓW WIZYTĘ

Człowiek jest nierozerwalną częścią natury i jest od niej w oczywisty sposób uzależniony. Rośliny od zawsze stanowiły integralną część życia człowieka - były źródłem pożywienia, wytwarzano z nich nie tylko okrycia, schronienie czy narzędzia ale służyły również do leczenia. Ten szacunek do natury przejawiał się nawet w formie kultu i czci jakimi otaczano wiele roślin. Dąb był symbolem siły i trwałości, róża – piękna i urody a lilie – niewinności.

Chociaż dzisiaj preparaty ziołowe zalicza się do medycyny alternatywnej to przez tysiące lat były one jedynymi znanymi lekami. Mało kto wie, że ziołolecznictwo to starsza siostra farmacji a cywilizacja przetrwała do epoki tabletek i antybiotyków właśnie na ziołach. Nawet współczesne farmaceutyczne produkty lecznicze oparte są na substancjach pozyskiwanych z roślin a ich nazwy handlowe nawiązują do konkretnych surowców roślinnych. Ziołolecznictwo to podstawowa część tzw. medycyny naturalnej, część najstarsza i najbardziej udokumentowana pod względem naukowym.

Człowiek jest częścią natury

Ziołolecznictwo

Leki z natury

© 2023 Elixirium - Elżbieta Miodek. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie:  wytworniamarketingu.pl

Receptury

Test suchej kropli krwi

Diagnostyka Quantum

Diagnostyka Mezator M1

OFERTA

Sole mineralne dr Schusslera

Numerologia

Ziołolecznictwo

Terapia hipnozą

Aromaterapia

Bańki

kontakt@elixirium.pl

603 884 865

KONTAKT

Zapisane pod powiekami / Hipnoterapia

Strona główna

O mnie

Czym jest fitoterapia?

Pojęcie fitoterapii pochodzi od greckich słów phyton (roślina) i therapeuo (leczę). Jest to dział medycyny i farmakologii zajmujący się stosowaniem leków ziołowych pozyskiwanych z roślin leczniczych w ich naturalnej bądź przetworzonej formie w profilaktyce i terapii chorób. W odróżnieniu od tradycyjnego ziołolecznictwa, fitoterapia opiera się na standaryzacji oraz badaniach naukowych potwierdzających skuteczność stosowanych ziół. Skuteczność fitoterapii polega między innymi na tworzeniu standaryzowanych receptur oraz preparatów ziołowych opartych o synergistyczne działanie zastosowanych surowców zielarskich. Pozwalają one na zindywidualizowanie terapii działając wielokierunkowo a przez to zastępując niejednokrotnie kilka grup leków stosowanych w leczeniu danego schorzenia.

Fitoterapia